ביוגרפיה

ביוגרפיה מצומצם

מורין נהדר נולדה באיספהאן שבאיראן ועלתה לארץ עם משפחתה בעקבות המהפכה האיסלאמית באיראן ועלייתו של ח'ומייני לשלטון. בילדותה הצטרפה למקהלת הילדים "אנקור", וכבר אז נודעה כילדת פלא ובקולה המרשים. בצעירותה (גילאי 10 ועד 18) למדה בקונסרבטוריון של האקדמיה למוסיקה בירושלים והייתה מראשוני הזמרים במקהלת "אנקור", עמה הופיעה ברחבי העולם בתחרויות למקהלות ילדים ונוער.

מורין, בוגרת האקדמיה למוזיקה ולמחול בירושלים, סיימה בהצטיינות שני תארים במחלקה הווקאלית ובמחלקה לקומפוזיציה ,חינוך מוסיקאלי וניצוח מקהלות.

למרות הכשרתה כזמרת מבצעת בתחום השירה הקלאסית-אירופית, נהדר הצטרפה בגיל 17 לאנסמבל איספהאן, שביצע מוסיקה פרסית קלאסית ושירה עממית פרסית ממחוזותיה השונים של איראן. לאחר מספר שנים הקימה נהדר אנסמבל משלה ובמקביל להופעותיה החלה לחקור את מסורת הפיוטים של יהדות איראן, ובכך גאלה פיוטים רבים מן השכחה. נהדר הינה הפייטנית היחידה בארץ המבצעת את מסורת השירה והפיוט היהודי-פרסי. כמו כן היא שמה לה למטרה להמשיך את המורשת ההולכת ונעלמת על ידי כתיבת לחנים משלה בסולמות פרסיים עתיקים ("דאסטגאה") לפיוטים וטקסטים מן המקורות היהודיים. לחנים אלה משולבים בהופעותיה יחד עם פיוטים עממיים-פרסיים שעובדו בצורה מודרנית על מנת לקרב רבים לשמוע אותם ולהתחבר אליהם מחדש. נהדר אף מלמדת את הפיוט והתרבות היהודית-איראנית ברחבי הארץ ומוזמנת להרצות בכנסים אקדמיים. לצד עבודתה הרבה בתחום הפיוטים הפרסיים, השתתפה נהדר בפרויקטים מוזיקליים מגוונים. בארץ הופיעה פעמים רבות עם התזמורת הפילהרמונית הישראלית, תזמורת סינפונייטה באר שבע, התזמורת הסימפונית ירושלים רשות השידור, תזמורת סימפונט רעננה ועוד.

נהדר משתתפת קבועה בהפקות בכורה עולמיות של בית אבי חי ובית הקונפדרציה בירושלים, לרבות "פסטיבל העוד" ו"פסטיבל הפיוט" המסורתי של בית אבי חי. ב"פסטיבל העוד הבינלאומי" ב-2008 העלתה מופע בבכורה עולמית שעסק כולו בתגליות חדשות מהמחקר שלה ובו ביצעה לראשונה פיוטים ושירים ייחודיים של יהודי איראן שלא בוצעו עד לאותה העת. הפיוטים זכו לעיבודים חדשניים לצד שמרניים, תוך שילוב כלי נגינה המקובלים במוסיקה הקלאסית מערבית לכלים פרסיים. התוכנית זכתה לסיקור נרחב במדיה ובתקשורת.נהדר העלתה ב-2010 מופע יחיד שהוקדש למסעה המוסיקאלי והאישי, כמבצעת של התרבות הקלאסית -מערבית והישראלית עם זו הפרסית והיהודית. המופע התקיים במסגרת פסטיבל העוד הבינלאומי שהתקיים בתיאטרון ירושלים בליווי תזמורת סינפונט רעננה ועבר בשידור חי בקול המוסיקה.

נהדר שיתפה פעולה עם אמנים ישראלים רבים, ביניהם רונה קינן, שאנן סטריט ,ברי סחרוף, אהוד בנאי, דין דין אביב ושלמה בר. נהדר השתתפה והקליטה תוכניות מוזיקליות מגוונות, החל מזמר עברי ישן דרך ערבי שירי משוררים ועד מופעי פיוטים ברדיו ובטלוויזיה. כמו כן, הלחינה נהדר שירי משוררים רבים, כמו לאה גולדברג, יהודה עמיחי ואמיר גלבוע, ומבצעת אותם בהופעותיה.

נהדר הופיעה בעשור האחרון בארץ וברחבי העולם עם ההרכב שלה, עם הרכבים בהם התארחה ועם תזמורות בפסטיבלים למוסיקת עולם, למוסיקה קלאסית-מערבית ולמוסיקה בת זמננו (בין היתר בפסטיבל לינקולן סנטר בניו יורק, מקסיקו, גרמניה, אנגליה, איטליה והונגריה).

נהדר נמנית עם רשימת אמנים יוקרתית של ה-BBC שהוציא ב-2012 דיסק כפול למוסיקה מכל העולם, ובו היא מבצעת שיר ערש עממי-פרסי בעיבודה. כמו כן, נהדר מופיעה בדיסק האוסף של הפיוט בישראל "יהודה הלוי פינת אבן גבירול" בהפקתו של ניצן זעירא שצא אף הוא ב-2012, בו היא שרה לחן מקורי שלה לטקסט מתפילת יום הכיפורים – "תפילה לשלום".לחן זה ייצג את מדינת ישראל בשנת 2001 בדיסק הנורבגי "make me a channel of your peace" . הדיסק הופק לכבוד 100 שנה לפרס נובל לשלום בהשתתפותם של אמנים מרחבי העולם, ובו נהדר שרה בצמידות לזמרת שינייד אוקו'נור בעקבות בקשה מיוחדת של האחרונה. נהדר נבחרה לשיר ולייצג את המחלקה הווקאלית- הרב תרבותית בתקליט האוסף של האקדמיה למוסיקה לרגל 70 שנה להיווסדה. ב-2014 הוציאה לאור את אלבום הפיוטים 'ישנה בחיק ילדות'.

מתוך ערך הויקיפדיה של מורין